Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej mówiąc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że pojawia się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najistotniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z elektryczności.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? Wszędzie tam, gdzie nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na placu budowy, albo w sytuacji, gdy nie można sobie pozwolić nawet na tymczasowe przerwy w dostawie prądu. Takimi miejscami są dla przykładu straż pożarna.

Silnik diesla, benzyna czy gaz ziemny w agregacie prądotwórczym?

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do działania odpowiedniego paliwa. W sklepach znajdziemy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. W zależności od tego jak dużą pojemność ma zbiornik paliwa, tak długo urządzenie będzie nam funkcjonować.

Generatory oprócz typu silnika różnią się szczególnie gabarytami. Co za tym idzie urządzenia z silnikiem benzynowym znajdą zastosowanie gdzie indziej i w innych przypadkach niż te z napędem na olej.

Agregaty na benzynę

Generatory na benzynę są najpopularniejsze w domach albo przy niewielkich placach budowlanych. W większości przypadków przyczyną jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena nie jest duża. Dodatkowo agregaty te są niegłośne, a ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy. Silniki benzynowe żyją krócej, ale na plus jest to, że nie ma problemu z odpaleniem ich przy niskich temperaturach.

Generatory z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są dużo droższe, ale i większe, poza tym charakteryzuje je dużo niższe niż przy benzynie spalanie paliwa i niewysoka cena oleju. Do tego wszystkiego musimy dodać, że są mało awaryjne pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak zdecydowanie razi, a to dlatego, że tego typu urządzenia raczej nie są zabezpieczeniem przed chwilowym brakiem prądu. Posługują się nimi na dużych obiektach budowlanych, w trakcie imprez plenerowych, czy w średniej wielkości przedsiębiorstwach. 

Jednym z najbardziej zaawansowanych producentów agregatów z silnikiem diesla jest przedsiębiorstwo www.himoinsa.pl

Generatory gazowe

Na koniec zostało omówienie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż benzyna czy diesel. Dodatkowo jest to najbardziej przyjazna środowisku droga zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak najczęściej wykorzystywane przez zakłady przemysłowe. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto pomyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z dużymi przerwami w dostawie prądu i planujesz kupić nieduży, cichy i w przyzwoitej cenie agregat – postaw na taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu właściwej dla Ciebie mocy i pojemności będzie doskonały przy wyjątkowych sytuacjach. 

Polecamy również zainwestować w generator zasilany gazem w sytuacji kiedy możesz wydać większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz mile zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli brak prądu może narazić Cię ogromne straty finansowe albo będzie zagrożeniem dla czyjegoś zdrowia lub życia. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany sporadycznie.