Cięcie blach laserem – to musisz wiedzieć

Laserowe cięcie blach  pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjny kształt różnego typu materiałów. Co więcej, daje ona szeroką częstotliwość postępowań, która nie jest do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obróbki. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu oraz inne informacje o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|W jaki sposób przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjnej formy różnego typu materiałów. Ponadto, to daje powtarzalność działań, jest ona nie do powtórzenia podczas gdy używamy innego rodzaju technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie laserem? Jest to rodzaj obróbki materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka lasera, jaka rozprowadza sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni materiału, duża ilość energii przenosi się na nią. Pozwala to na wykonanie idealnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem z pewnością wyróżnia się wśród innych metod obróbki materiałów.  Warto jednak pamiętać, iż wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość wiązki laserowej może dosyć istotnie się różnić. Warto również dodać o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie wraz z wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

W przypadku cięcia laserem blach poprzez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Z kolei w przypadku metody o nazwie wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Następnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części poprzez gaz.Cięcie laserem blach oraz metali jest realizowane na jeden z tych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu albo mieszanki chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne aniżeli pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Metoda oparta jest o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób to się odbywa? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, które doprowadzają konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Tą metodę poleca się do do materiałów których grubość wynosi minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Blachy które możemy poddać obróbce?

Realnie to obrobić możemy wszystkie rodzaje blach. Dodatkowo  warto również wspomnieć , że wiele firm w miastach takich jak przykładowo Warszawa czy Wrocław oferuje usługę laserowego cięcia blach. Należy jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie ma grubość blach, które mają być poddane obróbce. W przypadku blach aluminiowych to jest nie więcej niż 3 milimetry. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. 

Plusy cięcia blach za pomocą lasera – zobacz je

W odróżnieniu od pozostałych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera ma dużo zalet.

Do najistotniejszych plusów tej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki użyciu jednolitej wiązki lasera, nasza blacha podlega ekspresowej obróbce. W krótkim czasie można uzyskać nawet skomplikowane kompozycje, natomiast element jest od razu gotowy aby go użyć, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – laserowe cięcie blach i jego procesy ustawiane są automatycznie, co pozwala na dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do uzyskania efekty możemy w 100% {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, można ograniczyć koszty które związane są z utratą tworzywa. Laser wytwarza przecież niebywale cienką wiązkę, która zapewnia perfekcyjne cięcie, nie uszkadzając przy tym części materiału, która została.