Co jeśli pompa wtryskowa albo hydroforowa się popsuje?

Czym charakteryzują się pompy wtryskowe i co się w nich psuje?

Pompa wtryskowa znajduje zastosowanie w silnikach diesla starej generacji. Ma ona za zadanie tłoczenie i dozowanie oleju napędowego. Wyróżnić możemy dwa typy pomp wtryskowych: rzędowe i rozdzielaczowe. Te drugie w pewnym momencie zastąpiły pompy rzędowe głównie dlatego, że mają mniejszą masę i mogą być zarządzane elektronicznie.

Wszystkie błędy jakie zdarzają się pompą wtryskowym pokazują się poprzez złe funkcjonowanie silnika. Zazwyczaj zdarza się sytuacja kiedy nie możemy włączyć silnika lub uruchomienie jest niesamowicie czasochłonne nie tylko na zimnym, ale też na ciepłym silniku. Zdarza się również bardzo głośna praca silnika albo spadanie mocy i większy oraz ciemniejszy dym. Bardzo często jest to skutek nieterminowej wymiany oleju silnikowego lub zastosowanie zanieczyszczonego. Powodem może być też zapchany filtr paliwa lub zwyczajnie uszkodzenie mechaniczne poszczególnych części.

Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?

Pompy hydroforowe pozwalają nam na czerpanie wody przykładowo do domu, na działkę albo do podlewania ogrodu. Jest to ciekawa alternatywa dla pomp głębinowych i stosowane są wtedy kiedy woda jest maksymalnie 8 metrów pod ziemią.

Pompy hydroforowe są dobrym wyborem ze względu na niewielkie gabaryty, atrakcyjną cenę i ich montaż nie jest skomplikowany.

Poszczególne części pomp niszczą się szybciej od pozostałych i to jest najbardziej liczny powód usterek. Zazwyczaj podczas naprawy pomp hydroforowych przeprowadzana jest zmiana uszczelnienia hydrauliki – jest to bardzo istotne w kontekście bezbłędnej pracy silnika. Następną rzeczą wykonywaną w trakcie remontu jest przetaczanie wirników oraz bieżni. Wynika to ze względu na fakt, że w wodzie, która jest pompowana może być obecny piasek. Kiedy wejdzie do środka pompy, może spowodować powstawanie niewielkich wyszczerbień w wirnikach oraz bieżniach, a to bardzo mocno zmniejsza efektywność, zdolność zasysania a także ciśnienie pomp hydroforowych.

Dosyć często konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, lecz instalacji, która odpowiada za tłoczenie wody. Zazwyczaj to zawór zwrotny, który widnieje przy koszu w końcowym odcinku przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest najbardziej awaryjnym elementem.

Remont pomp hydroforowych i wtryskowych

Naprawa i remont pomp hydroforowych i wtryskowych nie jest niemożliwe. Dosyć często firmy proponują dojazd do klienta i zabranie niepoprawnie działającej pompy. Taką ofertę ma masz-zap, które może obiecać wymianę niedziałających elementów na nowe – oryginalne części zamienne, lub, jeśli będziesz chciał, dostaniesz zamienniki, które będą stworzone właśnie dla Ciebie.

Jeśli planujesz remont pompy hydroforowej to powinieneś dokładnie sprawdzić firmę, której oddasz urządzenie – bardzo ważne jest żeby naprawa przebiegła efektywnie i przy zastosowaniu najnowszych technologii, które zapewnią całkowitą naprawę pomp. Możesz być pewien, że Masz-zap – naprawa pomp w swojej działalności zachowuje tak samo względy bezpieczeństwa jak i całkowitego profesjonalizmu.