Co mówią przepisy o budowie hal przemysłowych?

Od czego powinno się zacząć budowę hali przemysłowej?

Najpierw konieczne jest wybranie lokalizacji, w której powstanie hala przemysłowa oraz wymyślić wstępny jej plan. Jeżeli mamy już teren to obowiązkowo zweryfikujmy wszystkie parametry techniczne. Chodzi tutaj o sprawdzenie wszelkich instalacji, dowiedzenie się jaka jest nośność gruntów i o stanie wód gruntowych. Oprócz tego potrzebne jest otrzymanie pozwolenia na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie budowana. Koniecznie zdobądź także mapę, na której zrobisz projekt.

Następnym etapem jest stworzenie projektu budowlanego. Do tego zazwyczaj zatrudnia się projektanta lub firmę, która równocześnie będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na liście obowiązków obowiązkowo wpisz też pójście do Wydziału Urbanistyki, gdzie otrzymasz wpis oraz wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym architekt będzie mógł ustalić o jakich wymiarach możliwe jest zbudowanie obiektu na ustalonej działce.

Informacje z witryny firmy Bewika – budowa hal przemysłowych

Kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeśli chcemy wybudować halę przemysłową i planujemy używać jej do 180 dni to wystarczy nam złożenie zgłoszenia o budowie. Trzeba zanieść je do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i można rozpocząć budowę hali. Po 180 dniach hala przemysłowa musi być poddana rozbiórce ewentualnie może być też przeniesiona gdzieś indziej.

Jeżeli natomiast planujemy postawić całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w jednym miejscu ponad 180 dni to konieczne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Hale przemysłowe dzielimy na

takie, które mają slużyć do 180 dni, bądź powyżej 180 dni

Razem z wnioskiem trzeba złożyć projekt budowlany, a tak naprawdę zgodnie z nowymi przepisami – trzy projekty budowlane. Konieczny jest projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu lub Starostwa zanosimy po zakończeniu budowy.

W dodatku żeby wniosek o pozwolenie był pełen, niezbędne jest dodanie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne odnośnie gazu, prądu, dostawy wody i odbioru ścieków. Musi się tam także znaleźć dokumentacja, która potwierdzi skuteczność wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Następne pismo, które musimy zanieść to pismo potwierdzające prawo do przeznaczenia danego gruntu na cele budowlane oraz oświadczenia architektów i osób, które weryfikowały projekty budowlane.

hala przemysłowa
Hale przemysłowe to z reguły konstrukcje ze stali oraz żelbetu.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeżeli zanieśliśmy poprawny wniosek razem ze wszelkimi dodatkowymi plikami to Urząd Miasta albo Starostwo Powiatowe musi przekazać decyzję w nie więcej jak 65 dni.

Prawo budowlane mówi, że, jeśli planujemy wyremontować lub przekształcić halę przemysłową to nie będziemy potrzebowali pozwolenia. Jednakowo będzie w kwestii chęci zrobienia zmian na terenie budowlanym.

Nie potrzeba zezwolenia

na remont lub przekształcenie hali przemysłowej

Jeśli za to mieliśmy w planach zrobić halę przemysłową tymczasowo maksymalnie na 180 dni i zgłosiliśmy tylko budowę, a kiedy już stała postanowiliśmy przekształcić ją w całoroczną to powinniśmy zanieść wniosek o budowę przed upływem tego czasu. Jeżeli natomiast nie uda nam się tego zrobić w terminie to halę należy rozebrać i dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli budować ją jeszcze raz. Bardzo istotne jest też to, że jeżeli przeminie przepisowe 180 dni i mamy obowiązek złożyć halę to nie możemy jej rozstawić ponownie w tej samej lokalizacji. Niezbędne jest jej nieodwołalne rozebranie i przeniesienie do innej lokalizacji. Plan postawienia jej znowu w tym samym miejscu wiąże się z obowiązkiem posiadania pozwolenia na budowę.