Do czego służy obrabiarka CNC?

W wielu branżach wykorzystuje się różne metody obróbki stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału elementów. Wydaje się jednak, że od dziesiątek lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej zabiegi. Tłumaczymy więcej odnośnie tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może szczycić się taką renomą.

Obróbka skrawaniem

Pokrótce sprawę tę tłumacząc, mamy tutaj do czynienia z metodą obróbki, polegającej na usuwaniu niewielkich fragmentów materiału z obrabianego elementu. W związku z tym niezwykle szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem pozwala na ogromną powtarzalność prac, a zatem wszelkie elementy będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to kolejna godna uwagi zaleta tej technologii.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które wchodzą w skład technologii CNC, jest godne uwagi frezowanie. Jak sama nazwa mówi, proces ten zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Ta metoda polega na ruchach zarówno poszczególnych części frezarki odpowiadających za usuwanie części materiału, jak i przedmiotu, który został poddany obróbce. W związku z tym frezowanie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i skuteczną.

Toczenie CNC

Tutaj również mówimy o jednej z metod obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za tę czynność (jest to tokarka) w zasadzie się nie porusza – metoda ta bazuje na ruchach przedmiotu poddanego obróbce. Tutaj także precyzja jest najbardziej istotna, ale również powtarzalność wszystkich wytwarzanych w ten sposób elementów. Jak zatem przedstawiliśmy, każda metoda obróbki skrawaniem jest niezwykle skuteczna i to właśnie temu czynnikowi powinny zawdzięczać swoją znakomitą opinię w całej Polsce w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – powszechność

W obecnych czasach mnóstwo zakładów decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę obszerną listę plusów, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie polecamy obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Źródło: Kinstal