Jak powstaje samochód? Kto go projektuje?

Nowych pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów oraz księgowych. Proces tworzenia nowych pojazdów jest fascynujący.

Wszystko rozpoczyna się jednak niezmiennie od kartki papieru i ołówka. Potencjalnie tabletu, gdyż żyjemy w XXI wieku. Korzyścią rysowania na tablecie jest fakt, że niezwykle sprawnie możemy opracować realistycznie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę samochodu. Jednocześnie „od ręki” możemy go podrzucić koledze z działu, który będzie mógł spojrzeć na całość na świeżo i ewentualnie dorzuci swoje uwagi lub propozycje.

Faktem jest, że zasadniczy, wstępny projekt szkicowany jest przez designera. Po wielu dyskusjach oraz zmianach zostaje stworzony ostateczny projekt. Teraz do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w sektorze jest ogromny, co ma wpływ również na proces tworzenia samochodów. Choć projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż kluczową częścią procesu projektowania. Wówczas pierwszy raz jesteśmy w stanie ujrzeć oraz odczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie i formę. Można go dotknąć i ocenić. Podczas tworzenia modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą poprawki, bo zauważają detale, których nie pokazują grafiki. Po zamknięciu fazy projektowej gliniany samochód jest prawie nie do odróżnienia od prawdziwego auta. Został w całości pokryty lakierem i posiada wszystkie specyficzne detale np. przednią kratkę, reflektory czy lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie można przygotować się do projektowania pojazdów?  

Auta rysują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z mnóstwa tych chłopców wyrastają później międzynarodowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich auta jeżdżą dziś po naszych drogach logami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla wielu ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, różnego rodzaju imprezy ze wziętymi designerami a także litry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to bynajmniej nie jedynie blichtr oraz splendor a zwłaszcza gatunek pracy podobny do lekarza, przynajmniej w kilku względach – wymaga regularnego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów i apetytu nowych wyzwań.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w Polsce nie istnieje. Nie znaczy to, że momentalnie powinniśmy zarzucić marzenia. Trzeba jednak na tą sytuację spojrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymaga opanowania języka z konkretnego kraju. Na polskich uczelniach jest sporo pokrewnych kierunków, które są w stanie nieźle przysposobić do wyjazdu oraz studiowania za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że samochód to również produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych uczelni na całym globie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w następnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony wraz z producentem motoryzacyjnym.

Następną szkołą wyższą dająca wykształcenie w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to lekcje fundamentów szkicowania w perspektywie, lekcje photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w różnych jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów został rozszerzony o inne zagadnienia np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej stała się lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy więc dostatecznie szeroki zakres uczelni w dziedzinie projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw szkoły wyższe są niezwykle pomocne i wiodą studentów po kolei przez cały proces. Jeśli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie też cały etap rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zdecyduje się na taką dorosłość pokona własną drogę. Jednak widok waszego finalnego modelu wynagrodzi stres i pot. Projektowanie pojazdów to wachlarz pełny uczuć, od świadomości spełnienia do gorzkiej porażki.