Maszyny do odróbki drutu: zgrzewarka, nawijarka, prościarka

Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do robienia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on sporą trwałością i małą średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, należy poddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne urządzenia mogą wyprodukować również kwadratowe, lub skręcone. Zależnie od wymagań może również wybrać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie wykorzystywanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Żeby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Potrzebne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Maszyny do obróbki drutu – zgrzewarka

Oczywiście wszystkie urządzenia używane do obróbki drutu powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc służy do zgrzewania prętów zrobionych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Efektem tego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wymiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych ponieważ jest to stosunkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez zakłóceń. 

nawijarka drutu
Nawijarka drutu miękkiego – źródło: http://orstal.com.pl/maszyny-do-obrobki-drutu/

Urządzenia do obróbki drutu – nawijarka

Kolejnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu zapewniają pełną automatyzację i precyzję. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu służy do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje potrzebne są przede wszystkim do przewiązywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania składa się z następujących po sobie czynności:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone zwłaszcza do nawijania drutu niezbyt twardego. 

prościarka drutu
Prościarka drutu – źródło: http://orstal.com.pl/maszyny-do-obrobki-drutu/

Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu

Kolejnym z licznych maszyn wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – odpowiedniej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest prostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często surowiec w postaci drutu dostarczany jest w kłębach. Żeby konstrukcja odgromowa dobrze spełniała swoje zadanie należy ten drut rozprostować. Dawniej robiono to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą naprostować go z dużą precyzją bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces często odbywa się automatycznie, obsługa maszyny opiera się tylko do jej kontroli, oraz regulacji mechanizmów. Na rynku można kupić także prościarki wielotorowe, które robione są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego rozprostowania drutu o różnych średnicach. 

szpularka drutu
Szpularka drutu – źródło: http://orstal.com.pl/maszyny-do-obrobki-drutu/

Jakie są inne maszyny używane przy obróbce drutu?

Z pewnością istnieje wiele rozmaitych, które są wykorzystywane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie używany drut. Takim urządzeniem mogą być giętarki. Są to maszyny wykonywane na indywidualne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie maszyny działają tak jak prasa, która zgina surowiec na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie i do wytwarzania krat pomostowych. Ze względu na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, z tego powodu powstało tak dużo urządzeń przeznaczonych do jego obróbki. Często są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie stosowany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i jedynie specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup.