O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

Prawo jazdy to dla wielu osób jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, istotniejszy nawet niż egzamin dojrzałości. Jest tak głównie przez na ogromne emocje, które nam wtedy towarzyszą, ponieważ jest to duży stres dla większości kursantów. Mimo, iż kurs to jazdy z instruktorem, kiedy jesteśmy sam na sam w samochodzie z osobą egzaminującą, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Jak postępować, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Pomocne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku elementów, które są niezmienne. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po prawidłowym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby sprawdzić umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy poradzić sobie z wyznaczony zadaniem. Egzaminator będzie zwracał uwagę na wszystko, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi cały być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– każdą czynność należy wykonać dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zaobserwować, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas każdej z wyżej przedstawionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Musimy pamiętać, że nie jest to tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do jazdy samochodem, ale również fakt, że jesteśmy na ulicy pośród innych kierowców a także niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, w której nie czujemy się pewnie przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to nie jest to dobry moment na zdawanie egzaminu praktycznego lub chcemy jeszcze przez jakiś czas pojeździć pod okiem instruktora, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku to rozwiązanie praktykowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na wielki teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim doszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zyskać większą pewność siebie w trakcie prowadzenia samochodu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mamy jakiekolwiek obawy.