Podstawy CNC – o czym dobrze jest pamiętać?

Branża CNC jest wyjątkowo popularna, ponieważ pozwala na zdecydowanie lepsze sterowanie urządzeniami oraz precyzyjniejsze przycinanie nawet trudnych w obróbce materiałów. Zdarza się jednak, że, zwłaszcza dla początkujących, usługi CNC mogą być trudne do zrozumienia. Z tego powodu opłaca się zapoznać z paroma pomocnymi radami. O czym powinno się wiedzieć o obróbce CNC?

Czym dokładnie jest CNC?

CNC jest skrótem od Computerized Numerical Control. Jest to system komputerowy, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne sterowanie wybranymi urządzeniami, jak na przykład frezarki elektrodrążarki czy tokarki. Obróbka skrawaniem CNC umożliwia łatwe oraz niezwykle dokładne obrabianie rozmaitych materiałów takich, jak drewno, metal, tworzywa sztuczne czy nawet szkło. Maszyny pozwalają na cięcie, toczenie, wiercenie, a także frezowanie.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze firmy CNC?

Na rynku można znaleźć obecnie mnóstwo rozmaitych firm świadczących profesjonalne usługi z zakresu obróbki CNC. Aby jednak mieć gwarancję profesjonalnie zrealizowanej usługi, dobrze jest zwrócić uwagę na parę najważniejszych parametrów. Dobra firma będzie posiadać nowoczesne urządzenia – zwiększy to różnorodność świadczonych usług. Charakteryzuje ją między innymi:

  • doświadczenie – przekłada się to na wyższą dokładność, obsługę klienta oraz świadczone usługi;
  • elastyczność – najlepsza firma dopasuje się do potrzeb klienta – terminów, zamówienia i wymagań;
  • jakość – najistotniejsi są odpowiednio przeszkoleni pracownicy – proces będzie zgodny z aktualnymi normami i odbędzie się przy użyciu najlepszego sprzętu.

Wszystkie z tych warunków spełnia firma KINSTAL. Potwierdzeniem jest mnóstwo rekomendacji oraz grono usatysfakcjonowanych klientów. W ofercie można znaleźć wiele usług CNC, dostępne jest między innymi cięcie, gięcie oraz spawanie, a także obróbkę skrawaniem.

Jakie są najważniejsze zalety korzystania z obróbki CNC?

Za najważniejszą zaletę korzystania z CNC uważa się między innymi precyzyjność obróbki. Można ciąć wyjątkowo skomplikowane kształty, co byłoby bardzo pracochłonne i zajmuje dużo czasu w czasie pracy ręcznej. Co więcej, maszyny można zaprogramować tak, by wiele razy powtórzyły jeden element. Obróbka skrawaniem przyśpiesza pracę, minimalizuje pojawianie się błędów. Elementy uzyskane dzięki obróbce skrawaniem nie potrzebują żadnych czynności wykańczających. Maszyny pozwalają skutecznie skrócić czas pracy oraz cały proces produkcji elementów.