Podstawy jazdy pojazdem dla początkujących

Nauczyciele nauki jazdy za dużo uwagi skupiają na wyjaśnianie zasad mających hipotetycznie ułatwić zdanie egzaminu. W związku z tym po macoszemu podchodzą do podstaw techniki prowadzenia, których posiadanie jest niezbędne do tego, aby przyjemnie oraz bez większych problemów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Obowiązkiem instruktora jest wytłumaczyć uczniowi nie jedynie poprawne ułożenie fotela i kierownicy, lecz także to, w jaki sposób korzystać z mechanizmów sterowania pojazdem. 

Żeby właściwie a także dokładnie władać pedałem gazu, hamulca i sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę samochodu. Stwarza to stabilny punkt podparcia, zwłaszcza wtedy, gdy musimy sterować przy niewielkich prędkościach. Poniekąd takie jednoznaczne, jednak warto zdać sobie sprawę, jak wiele osób naciska sprzęgło, trzymając stopę nad podłogą w związku z tym nie mając pełnej kontroli.

Dźwignie i przełączniki zostały skonstruowane tak, żeby ich używanie było niezwykle funkcjonalne. Lata, kiedy do włączenia biegu czy kierunkowskazu trzeba było wkładać siłę, są już dawno z tyłu. W nowoczesnym pojeździe możemy czasem odnieść wrażenie, że przełączniki są niezwykle czułe. Prawda, korzystanie z nich musi być wręcz intuicyjne. To dodatkowa informacja, którą osobom rozpoczynającym naukę jazdy należy wytłumaczyć. 

Każdy posiadający prawo jazdy musiał zaliczyć kurs a później egzamin. Niektórym poszło to sprawniej, innym gorzej. Ale sama nauka jazdy nie bywa skomplikowana. Pierwszy raz, kiedy usiądzie się za kierownicą czuje się podekscytowanie, niekiedy złączone ze strachem a także czasami z pewnymi lękami przed czymś innym oraz nieznanym. I tutaj także, jak przy poznawaniu czegoś nieznanego wszystko wydaje się inne oraz skomplikowane. Podczas prowadzenia pojazdu w tym samym czasie musimy wykonywać nawet kilka rzeczy jednocześnie – trzymać kierownicę, wciskać gaz lub hamować, patrzeć w lusterka, włączać kierunkowskazy, patrzeć się na drogę, itd. Dla osoby która wsiada pierwszy raz za kierownicę ogrom tych czynności może być przerażający, ale nie należy się zniechęcać.  W trakcie nauki jazdy oraz zdobywania doświadczenia trudność ciągle się minimalizuje, aż w ostateczności przekształca się w naturalne, zapamiętane odruchy.

Czy kierowanie pojazdem po Gdańsku jest skomplikowane?

Przemieszczanie się autem na siedzeniu kierowcy daje wiele satysfakcji. Pomijając to, że jest to wyjątkowo wygodne i przydatne warto także zauważyć i podkreślić, że kierowanie samochodem daje swobodę oraz samodzielność. Dodatkowo sprawdza się w mnóstwie okoliczności życia codziennego zarówno tych banalnych, jak i nagłych przypadkach. Jednak jak wszystkiego także prowadzenia samochodu trzeba się nauczyć.

Poruszanie się w mieście wiąże się najczęściej z powolną jazdą i tkwieniem w zatorach. Przy takim rytmie kierowania pojazdem niezwykle istotna jest technika jazdy samochodem. Dla nowicjuszy jest kilka ważnych rad. Należy zwrócić uwagę na swój styl jazdy i dostosować się do zasad a także innych uczestników ruchu drogowego. Za dynamiczna lub zbyt powolna jazda są w stanie doprowadzić do poważnego wypadku.

Tkwienie w korkach, zwłaszcza w sporym mieście, może być kojarzone ze zdenerwowaniem. Mimo wszystko, gdy tryb jazdy jest płynny, kierowca jest skupiony na jeździe i nic go nie dekoncentruje, to nawet przejechanie po zakorkowanym mieście przebiega sprawnie. 

Kierowcy poruszający się po Gdańsku mogą przemieszczać się przyjemnie a infrastruktura działa im na korzyść. Biorąc powyższe pod uwagę nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do niektórych z bardziej prostych. W corocznym plebiscycie miast przyjaznych kierowcom Gdańsk zaprezentował się całkiem nieźle oraz zajął drugą pozycję. Nauka jazdy w takich warunkach jest dużo bardziej komfortowa oraz mniej nerwowa. Łatwiej w trakcie nauki jazdy skupić się na szlifowaniu technicznych zagadnień aniżeli na denerwowaniu natężonym ruchem lub brakiem miejsc parkingowych. 

Znalezienie postoju w miastach potrafi czasem wywołać złość nawet u najspokojniejszych kierowców. Niedostatek wystarczająco rozbudowanej infrastruktury do parkowania znacznie obniża komfort właścicieli samochodów. Szczęśliwie w Gdańsku jest dobrze rozwinięta struktura Park’n’Go, przez co nie ma problemu dostępnych stanowisk do parkowania.