Rodzaje i zastosowania betonu – ABC budowy

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj używany podczas tworzenia elementów nośnych czyli fundamentów, stropów albo schodów. Jednak dzięki zmianom formy miksów betonowych możliwe jest też uzyskanie tworzyw o wyjątkowej specyfikacji. Za sprawą takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne albo odwadniające.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest najczęściej wykorzystywany przy wytwarzaniu części konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach a także w formie wylewek. Mimo tego, że ten rodzaj betonu jest solidny to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie należy wykonywać w zimie.

Aby wyprodukować tego rodzaju beton, używa się kruszywo naturalne takie jak żwir lub kruszywo łamane jak np. granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które opisują beton zwykły jako tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to ta nomenklatura obejmuje także betony o indywidualnych parametrach – np. betony wodoszczelne, betony drogowe czy betony hydrotechniczne.

Klasa betonu – o co w tym chodzi?

Wszystkie modele betonu mają z góry określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takiej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i tak betony ciężkie mają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu poza literą pojawiają się także liczby i określają one napomkniętą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich oraz zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

I tym sposobem jeśli planujemy wybudować dom to zazwyczaj będziemy zmuszeni sięgnąć po beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

Na rynku można nabyć dużo różnych typów betonu, jest ich minimum kilkanaście i każdy ma nieznacznie inny skład, a co za tym idzie gęstość i cel. 

Wyróżnić możemy takie betony jak konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny przeważnie będzie wykorzystywany do wykonania fragmentów żelbetowych, które mają skomplikowane kształty lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości użycia wibratorów, które powinny je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny natomiast będzie stosowany do zbudowania konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak gdyż charakteryzuje się niezwykle wysoką odpornością na zawilgocenie, minusowe temperatury i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu jest niesamowicie często spotykany podczas wykańczania wystroju mieszkania ponieważ charakteryzuje się niesamowitą trwałością a równolegle wygląda estetycznie. Częściom stworzonym z takiego betonu można nadać każdy kształt, powierzchnię i kolor.

Jak widzicie jest dużo różnych typów betonu i przed dokonaniem zakupu warto zainteresować się jaki typ jest nam potrzebny. Powinniście również zatroszczyć się o to, żeby producent tego materiału był sprawdzony, a takiego na pewno odkryjecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni istnieje wiele doświadczonych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i na pewno nie rozczarujecie się kupując od nich materiał.