Rodzaje ubezpieczeń samochodu – sprawdź!


Ubezpieczenie OC

OC to zdecydowanie najpopularniejsza forma ubezpieczenia samochodowego. Nic dziwnego bo oc to obowiązek. Przez co kierowcy przebierają w ofertach ubezpieczycieli. Ubezpieczenie OC trzeba wykupić do momentu zarejestrowania samochodu ze względu na to, że samochód wyjeżdżający na drogę musi musi być w posiadaniu ubezpieczenia OC. Istnieje też ubezpieczenie komisowe samochodu. To nazwa potoczna. Posiadacze samochodów używają tego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, czyli ubezpieczenia OC obejmującego ochroną okres krótszy niż 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC – po co nam potrzebne?

Polisa jest nam potrzebna w momencie, w którym będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z Twojego OC, jeśli spowodujesz kolizję odszkodowanie zostanie wypłacone drugiemu kierowcy. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia OC zostanie zostanie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według najnowszych dostępnych danych UFG możemy wywnioskować, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku czynników. Chociażby od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

AC przeciwnie do ubezpieczenia OC jest dobrowolną polisą. Niemniej jednak często sprzedaje się ją w jednym pakiecie z OC. NIe ma regulacji w przepisach w żaden sposób stawek autocasco. AC jest to polisa, która gwarantuje zwrotu kosztów związanych ze szkodą auta bądź nawet jego kradzieżą. W takiej sytuacji kierowca może spać spokojne, poniewa nawet jeśli w czasie parkowanie sam uszkodzi samochód, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty.