Do czego można wykorzystać stalowe rury?

Rury stalowe najczęściej różnią się między sobą nie tylko techniką tworzenia, ale posiadają także inne typy i wartości techniczne. Istotne jest aby w dobry sposób wkomponować rodzaj rur stalowych do planowanej realizacji. Warto żeby przede wszystkim sprawdzić wszystkie właściwości, jak na przykład waga stali, materiał oraz technika wytworzenia. Czym różnią się od siebie poszczególne typy rur stalowych i jakie będą się nadawać do naszego planu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy znaleźć?

Wyodrębnić możemy rury stalowe, które mają szew i powstają w wyniku cięcia i następnie spawania ukształtowanych płatów stalowych.

Są również rury bezszwowe, ale ich wytworzenie jest dużo bardziej trudne, przez co nie są często spotykane. Produkuje się je metodą ukośnego walcowania lub Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są w takich miejscach, gdzie wymagana jest niezmiernia dobra szczelność wyrobu.

Ostatni już typ rur stalowych to rury z izolacją. Charakteryzują się tym, że są niezmiernie odporne na zimno i gorąco i na środki chemiczne.

instalacja z rurami stalowymi

Zastosowanie rur stalowych

Rury stalowe stosowane są niemal wszędzie. Wiele sprzętów wykorzystywanych przez nas każdego dnia, takich jak chociażby pralki, lodówki czy samochody ma właśnie rury stalowe, bez których nie są w stanie prawidłowo działać. Niemal w każdej branży znajdziemy ten produkt, który oczywiście jest zawsze odpowiednio dostosowany do potrzeb, poprzez zastosowanie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Często nie zdajemy sobie sprawy

jak szerokie zastosowanie mają rury stalowe

Przykładowo rury stalowe w kotłach muszą cechować się niepodatnością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej natomiast bywają wykorzystane rury stworzone ze stali kwasoodpornej. Niezbędne jest żeby była ona odporna na gorąco, korozję i przeróżne związki chemiczne. Następny typ rur stalowych – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej oraz do odprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Kolejne rury ze stali nierdzewnej będą najczęściej używanymi stalowymi rurami. Stosuje się je między innymi przy tworzeniu barier i poręczy schodów, klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w przemyśle spożywczym podczas tworzenia zbiorników i silosów.

Ważne jest żeby znaleźć producenta, który perfekcyjnie tworzy rury stalowe i zwraca uwagę na szczegóły. Taką firmę stuprocentowo znajdziecie we Wrocławiu – jest nią np. Gostal – rury stalowe.

rury stalowe odłonięte
Niezasłanianie rur to ostatnio ciekawy trend w architekturze i urządzaniu wnętrz.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest brak podatności na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc wykorzystywać dużej ilości podpór, nawet jeśli nasze rury są w długich partiach. W dodatku stal nie zmienia kształtu i nie rozciąga się na skutek wysokiej temperatury, nie reaguje na działanie promieni UV i jest tworzywem niezmiernie nieprzenikliwym, więc tlen nie wpada do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są bezsprzecznie przydatnym i popularnym tworem. Jeżeli tylko znajdziemy wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Najlepiej sprawdzić firmę we Wrocławiu – nie przeliczycie się na stalowych rurach z tego miasta.