Szczotki techniczne – typy oraz zastosowania

Gdzie i w jaki sposób stosuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża część towarów, w której znajdują się rozwiązania przydzielone do wykonywania wielu zagadnień w wielorakich branżach oraz zastosowaniach. Szczotki przemysłowe używa się jako elementy narzędzi a także linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia różnego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i transportowanie używanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej nawierzchnię a także używa się je jako elementy spajające. Szczotki przemysłowe stały się przydatne w zamiatarkach i urządzeniach sprzątających. Używa się je także w zamiatarkach przeznaczonych do utrzymania czystości obszernych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, oraz wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz również większych terenów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe stosuje się nie tylko do sprzątania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, na przykład usuwania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych krawędzi oraz zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które wyróżniają się m.in. konstrukcja, materiałem skonstruowania, granulacją i siłą ścierania.

 Wybór odpowiedniej szczotki jest zależny głównie od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a przede wszystkim ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma kształt tarczy, stąd też jej nazwa. Zapewnia możliwość dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. W zależności do użytej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do różnych produktów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych montowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej stosowanych  na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi dywany czy glazurę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o dużych, ciężkich zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno osiągalnych miejsc oraz powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, że nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego typu są stosowane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki powierzchni czy nakładania na nie warstw z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się specyficzną budową, gdyż włosie jest w nich rozłożone w rzędzie. Szczotki listwowe dosyć często stosuje się jako uszczelnienia, między innymi na długości krawędzi drzwi. Są także stosowane jako komponenty linii transportowych zarówno do właściwego pozycjonowania, a także uszczelniania podczas wykonywania następnych etapów obróbki, a także oczyszczania samego urządzenia oraz przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół wykorzystywane do transportu wielorakich wyrobów transportowanych na liniach wytwórczych. Włosie nabijane jest w komponentach instalowanych do przenośników przemysłowych – przede wszystkim pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich sytuacjach trzymać przemieszczany przedmiot w wybranym ułożeniu ewentualnie ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich obudowach o dowolnym kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Wykorzystuje się je najczęściej jako podkładek, na których spoczywają niezwykle wrażliwe na uraz materiały lub elementy, które zostały wcześniej poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe używa się w systemach transportowych.