Zastosowanie różnych rodzajów drutu

Druty widzimy na każdym kroku. Z nich tworzone są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w mieszkaniach. Druty bywają stalowe, aluminiowe ale też miedziane, często wykonywane są także takie z domieszką srebra albo złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeżeli mielibyśmy wymienić najczęściej spotykane przedmioty budowlane to na pewno jednym z nich byłby drut stalowy. Kupimy go w każdym markecie budowlanym albo wnętrzarskim gdyż jest używany w wielu branżach. Druty stalowe mają różne właściwości. Możemy nabyć drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry, które pozwalają określić je jako „normalne”.

Na dodatek kupić możemy druty stalowe różniące się typem pokrycia. Tworzone są druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane także gołymi. Często spotykane są też druty ciągnione na mokro, one też są gołe, jednak mają połysk. Kolejnymi opcjami są wersje żarzone ciemne oraz jasne, ale też wykonane z myślą o wykorzystaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły bądź owalny. Znajdziemy także druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych fragmentów w branży budowlanej. Przy ich pomocy wykonuje się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe czy też robi zawiesia. Co więcej drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej przy tworzeniu regałów, półek oraz koszy ekspozycyjnych, ale też przy tworzeniu dekoracji. W dodatku z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny i nieduży sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest stosowana przede wszystkim w sytuacjach, w których niezbędna jest wysoka dokładność. Co więcej jest to doskonała technika każdorazowo kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne tworzywa początkowego. Przez rozciąganie pręta zatracamy jego elastyczność, ale za to zyskujemy trwałość, która jest potrzebna w sporej ilości branż. Ponadto technika ciągnienia jest doskonała kiedy nie chcemy nadrywać wewnętrznej struktury tworzywa, dlatego że polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to mocno trudny proces. Używany jest więc przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy wygładzoną oraz precyzyjnie wykończoną powłokę, ale nie chcemy robić ekstra opracowania wykończeniowego. W wybranych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe zwłaszcza z powodu niskich kosztów ich robienia. Proces ciągnienia jest również bardzo pomocny w przypadku, gdy potrzebujemy wykonać drut mający niedużą średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Technika ciągnienia jest niesamowicie często stosowana w przypadku rur o niedużych i średniomałych średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste zazwyczaj są wykorzystywane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, można je nabyć w prostych ciętych kawałkach. Zazwyczaj prostowane są pręty mające średnice od 2,5 do 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości przycinane do wyznaczonej przez klienta długości.

Jak widać druty stalowe mimo, że tak często kupowane, różnią się od siebie prawie wszystkim. Możemy nabyć ciągnione lub prostowane, gołe a także ocynkowane. Odpowiednio dopasowane druty stalowe będą być przydatne niezwykle długo. Warto jedynie pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak przykładowo kupienie drutów stalowych ocynkowanych albo w inny sposób chronionych, jeżeli planujemy użytkować je na świeżym powietrzu – tak żeby nie pokrywały się rdzą.