Zwyżki – oczywiste i nieoczywiste zastosowania.

Podnośniki koszowe są maszynami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegozakresu prac, które muszą być wykonane na wysokościach. Jakie są typy podnośników i do jakich konkretnie zadań się je stosuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na hydraulicznym ramieniu posiada zamontowaną platformę. umożliwia to podnoszenie ludzi na dużą wysokość. podnośniki koszowe kategoryzujemy  przez wzgląd na budowę i na typ poruszania. 

Podział ze względu na konstrukcję rozróżnia trzy rodzaje zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są skrzyżowane, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. przez co można postawić go w znacznej odstępie od miejsca świadczonej pracy. dokonale nadaje się np. przy ruchliwych ulicach gdy potrzeba wykonać prace odnośnie np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do transportowania ludzi na duże wysokości. Ma niewielkie gabaryty, gdy złożymy ramię zajmuje mało miejsca

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielimy na dwa rodzaje:

    • samojezdne – kursują po płaskim terenie, teposiadające napęd 4×4 albo gąsienicowe świetnie sprawdzą się też w cięższych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na niedużych pojazdach oraz wielkich samochodach. Czasami mocuje się je też na przyczepach ciągnących samochody.

W jakim celu stosuje się podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe posiadają ogrom funkcji. Świetnie sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych obszarach. Pod spodem podajemy przykłady wykorzystania podnośników koszowych.

Budowlanka

Zwyżki najczęściej stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnychlub  przykładowo okien do wysokich budynków. Zwyżek używa się też podczas wykonywania  prac malarskich i przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których zwykłe rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

ciężko wyobrazić sobie branżę reklamową bez stosowania zwyżek. bardzo duże reklamy montowane są na bokach bloków czy kilkunastometrowych tablicach przy ich pomocy. używanie drabiny przy pracach tego typu jest po pierwsze ryzykowne, kolejno nie ułatwia pracy wreszcie przy wielkich wysokościach jest po prostu niewykonalne. W takim przypadku podnośniki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbałość o wygląd budynków też wymaga użycia zwyżek. stosowanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach jest bardzo ryzykowne, nie wpływa też dobrze na jakość wykonanej pracy. Dzięki użyciu zwyżki, mycie okien czy mycie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, dokładniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe mają zastosowanie też  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa wymagają dokładnego podcięcia  gałęzi, z podnośnikiem czynność ta będzie o wiele prostsza i bezpieczniejsza do zrobienia.

Zdejmowanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg jest niesłychanie niebezpieczny. Spowodował on kiedyś  sporo  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się go, by zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu dotego celu podnośnika koszowego można usunąć śnieg dokładnie a do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Eventy

Nietypowym użyciem podnośników koszowych jest używanie ich w branży rozrywkowej. Zwyżki stosowane są na różnego rodzaju eventach. Nieraz pełnią bardzo praktycznezadania przykładowo. doświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórychsytuacjach sama zwyżka pełni rolę atrakcji. umożliwia osobom wznieść się wysoko  żeby  zrobić sobie zdjęcie i podziwiać widoki czy panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszelakie wymogi bezpieczeństwa i nie trzeba się obawiać korzystania z niego w tym celu. Uczestnicy , podczas wyjazdu w górę zabezpieczeni są w tym czasie specjalnymi pasami. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym doświadczeniem.

***

Jak widać zwyżki  wykorzystywać można na dużo sposobów. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Podziel się poniżej.